Website Manager

Sign up today for Fall Sports!

Ss. Colman John Neumann CYO

News Detail

4

Jun, 2022

SCJN Track and Field Team Competes at Archdiocesan Championships!

   The SCJN Track and Field Team competed on June 4, 2022 at the Archdiocesan Championships held at Franklin Field. The team had numerous medalists and finalists.  Thank you to Coach Rufo and Mrs. Stovall for leading the team to a successful season.  See below for a recap of the event:
Our medalists included:

Henry Galia: 5th Place in the Cadet Long Jump. Only two and a half inches separated 2nd through 5th place in this event.  It was a tough competition and Henry had to compete in this event after just running the 100 meter prelims.  
 
Reese Milone: 6th Place in the Cadet 100 meter run.  Reese ran a spectacular race and improved two spots from her seed entry to medal in the 100m.  As always, Reese thought she ran a horrible race and didn’t qualify for the final.  Not only did she qualify, she ended up earning a 6th place medal in the star-studded 100m.
 
James Dugan, Nate Yuzuk, Andrew Carroccio, Owen Pancoast: 6th Place in the Open Boys 4x800 meter relay.  The boys improved by over 20 seconds to earn a well-deserved 6th place medal.  The 4x800 is always a stacked race with the best distance runners in the Archdiocese running and our SCJN boys proved just how good they are by earning a 6th place medal.  
 
Lindsay Lythgoe, Lexi Tornatela, Rose Tuohey, Caroline Lythgoe: 6th Place in the Novice 4x200 meter relay.  The girls improved by three seconds to take 6th place and just missed earning a 5th place medal.  All four girls ran a perfect race.  
 
George Zameska, Patrick McCarthy, Brady Halderman, Sam Migiaccio: 5th Place in the Novice 4x200 meter relay.  The boys also improved by three seconds to move up a spot from their seed time to win a 5th place medal.  Improving by three seconds in a sprint relay showed that SCJN stepped up to the competition.
 
Finn McCabe: 2nd Place in the Cadet High Jump.  Finn was only two inches behind winning the Championship.  He just missed clearing 5’2” which would have tied him for the win.  I blame the slight breeze that happened to blow through just as Finn jumped knocking the bar off its setting.  Great job Finn!
 
Lindsay Lythgoe: 6th Place in the Novice 1600 meter run.  Lindsay earned a 6th place medal after getting tripped and falling on the track.  She got up and still managed to earn a medal running her personal best time.  It definitely showed the heart of a SCJN runner.
 
Kiri Galia, Lexi Tornatela, Caroline Lythgoe, Scarlett Golden: 2nd Place in the Novice 4x100 meter relay.  The girls ran over a second faster than they had all season long and just missed winning it all.  All four girls gave it everything they had.  Their handoffs were perfect.  I know they are excited to run together in the years to come.
Emily Adamczyk, Ella McCarthy, Emma Kearney, Lily Sheehan: 6th place in the Minor 4x100 meter relay.  The girls ran their personal best time and moved up two places to earn a medal in a tight race.  5th through 12th place were separated by a second.  This race showed that every girl had to run their best to medal at the Championship Race and our girls certainly did.  
 
Henry Galia: 2nd place in the Cadet Triple Jump.  Henry jumped his personal best by 7 inches in the Triple Jump to take second place.  The kid who won the Triple Jump needed a personal best of over four feet to upset Henry.  First and Second place were leaps and bounds over the rest of the competition.  Third place was no where close to Henry.
 
Because it is an accomplishment just to make the Archdiocesan Championships, our other SCJN competitors deserve recognition also.  Here is how the rest of the team competed:
 
Kiri Galia: 8th place in the Novice 100 meter run.  Kiri moved up two spots and made the final heat just missing a medal by .2 seconds.
 
Kiri Galia: 14th place in the Novice Shotput.  Kiri moved up seven spots from her seed entry and threw her personal best by 3 feet!
 
Declan Despres: 15th place in the Novice Shotput.  Declan moved up three spots from his seed entry and threw his personal best by 9 inches!
 
Finn McCabe: 20th place in the Cadet Long Jump. The boys in the long jump were jumping farther than they had in previous years.  It was a tough competition and Finn hung with the best long jumpers in the area.
 
Julian Frustaci: 22nd place in the Minor 100 meter run.  Julian ran a great race.  To show how tight the 100 meter is, one second separated 5th place and 22nd place.
 
Henry Galia: 9th place in the Cadet 100 meter run.  Henry made it back to the final heat and just missed a medal by .3 seconds.
 
Caroline Lythgoe, Claire Brown, Emma Hand, Lucy Haub: These girls actually finished in 5th place in the 4x800 meter open relay and should have earned a medal but were disqualified along with another team through no fault of their own.  We lodged an official protest along with the other team but it didn’t change the officials’ mind.  One official was on our side but was overruled by two other officials.  The girls ran their personal best time.  We all know they deserved a medal and should have came home with one.
 
Emily Adamcyck, Ella McCarthy, Mia Stout, Lily Sheehan: 7th place in Minor 4x200 meter relay.  The girls ran their personal best time and just missed earning a medal by .04 seconds!
 
Colin Hauck: 10th place in the Cadet high jump.  Colin moved up six spots from his seed entry and missed earning a medal by 2 inches.  He almost cleared 4’10” to earn a medal.
 
Bobby Lythgoe: 9th place in the Minor 1600 meter run.  Bobby ran his personal best time by three seconds.
 
Owen Pancoast: 12th place in the Cadet 1600 meter run.  Owen ran his personal best time by two seconds after already running the 4x800 meter relay.
 
Leah McCarthy: 9th place in the Novice High Jump. Leah jumped her personal best by an amazing 4 inches!  The 5th and 6th place medalists did not jump any higher than Leah but only earned a medal because of less faults.
 
Patrick McCarthy: 13th place in the Novice High Jump. Patrick jumped his personal best by 2 inches to move up five places from his seed entry.
 
George Carroccio: The opening height for the Novice High Jump was higher than it was all year long.  George just missed clearing his personal best height.
 
Luke Sobel: Luke was in the same position as George.  Because the opening height was a lot higher than in previous weeks, Luke also just missed clearing his personal best height.
 
Julian Frustaci: 9th place in the 400 meter run.  Julian ran his personal best time by two seconds and only missed a medal by .3 seconds!
 
Sam Migliaccio, Brady Halderman, James Dugan, George Carroccio: 10th place in the 4x100 meter relay.  The boys gave it everything they could but just couldn’t break through and capture a medal, just missing one by a couple of seconds.
 
Finn McCabe: 15th place in the Cadet Triple Jump.  This was Finn’s third jumping event of the day and he competed tremendously.  He just couldn’t break through and jump far enough to crack the top six spots.
 
Lexi Tornatela: 20th place in the Novice 800 meter run.  Lexi ran a great race and ran her heart out but just couldn’t weave her way through the crowded field to move up to earn a medal.
 
Bobby Lythgoe: 23rd place in the Minor 800 meter run.  This was Bobby’s second race of the day after running the 1600 meter earlier in the meet.  He gave it everything he had but was just too tired from the race he already run.
 
Scarlett Golden: 18th place in the Novice 200 meter run.  Scarlett ran her personal best time and moved up four spots from her seed entry.  We couldn’t have asked for anything more from her.
 
Congrats to all the SCJN competitors on a great year!  
 

Contact Us

Ss. Colman-John Neumann CYO

372 Highland Lane 
Bryn Mawr, Pennsylvania 19010

Email Us: [email protected]
Copyright © 2022 SCJN CYO  |  Privacy Statement |  Terms Of Use |  License Agreement |  Children's Privacy Policy  Login